سفر به اعماق اینترنت
  
 
 
آرشیو
 
سه‌شنبه 19 اسفند‌ماه سال 1382
به نام خدا...اموزش HTML - جلسه اول
شروع اموزش زبان برنامه نویسی  ساخت صفحات وب  HTML  ...

صفحات وب  بوسیله زبان برنامه نویسی HTML نوشته میشوند. و HTML یک زبان برنامه نویسی اسکریپتی میباشد. HTML مخفف کلمات HyperText Markup Language  میباشد.
HyperText  یک نوشته میباشد که توسط یک پیوند شروع به کار میکند.

Markup Language یه راه برای نوشتن اطلاعات و وارد کردن دایرکتوریهای مختلف به وب میباشد.
کدهای HTML  معمولا در فایلهای متنی معمولی نوشته میشوند. که میتواند توسط هر برنامه ویرایشگر متن انجام شود .
شما میتوانید جهت نوشتن دستورات این برنامه از برنامه هایی همانند Not e pad اسفاده کنید
زمانی که مرورگرهای اینترنت یک صفحه وب را باز میکنند ابتدا مرورگر به کد HTML  صفحه در فایل متنی صفحه نگاه میگند و ان را بررسی میکند. و مشخصات صفحه خود را بر اساس داده هایی از قبیل تصویر ها - جدول ها و لینک های به صفحه های دیگر ساخته را  که در این کد نوشته شده اند را تغییر میدهد.
* یک سند HTML  تنها یک فایل متنی میباشد همین و بس ! و این نکته رو به خاطر داشته باشید اینکه HTML توسط هر ویرایشگر متنی می تواند نوشته شود.
ولی در صورتی که بخواهید از یک ویرایشگر متن خصوصی استفاده کنید که با این زبان برنامه نویسی نیز همخونی داشته باشد میبایست یه ویرایشکر WYSIWYG را بکار ببیرید.  WYSIWYG  مخفف کلمات What You See Is What You Get میباشد. که این قالبیت را دارد میباشد تا در قسمتهای مختلف برنامه نویسی HTML  بهکمک شما اید.
بعضی از این ویرایشگرها عبارتند از :
FrontPage  - Dreamweaver  و و و ....توجه کنید که این دو از معروفترین  و قویترین موارد در این زمینه میباشند. Dreamweaver  محصول شرکت ماکرومدیا و FrontPage  محصول شرکت مایکروسافت میباشد.
این دو برنامه از عالیترین برنامه ها برای طراحی صفحات مورد نظر شما میباشند.که میتوانید در مدت کمی کار با این برنامه را فرا بگیرید.
کار با این برنتمه ها یک موقعیت برای شما بوجود می اورد برای ساخت صفحات وب بدون دانستن زبانی مانند HTML .. اما این برنامه ها تنها برای شما صفحات را که می خواهید طراحی میکنند و انچه شما طراحی میکنید تنها بصورت گرافیکی بوده و نمیتوانید از دستورات HTML ان چیزی متوجه شوید.   
این نرم افزارها چندین خاصیت دارند :

*شما میتوانید بوسیله انها صفحات دیگر طراحانی را باز کنید از کدهای انها استفاده کنید و افکتهای موجود را بر صفحات خود پیاده سازی کنید.
*شما خودتان براحتی میتوانید افکتهای دلخواه را در صفحه وب خود اعمال کنید.
(استوپ : حالا ما یه چیزی گفتیم دلتون خوش نشه باید HTML  رو هم بخوی یاد بگیرید)
*شما HTML  را میتوانید در برنامه های نظیر notepad که یک ویرایشگر متن استاندارد در ویندوز میباشد استفاده کنید.
از این طریق میتوانید این برنامه را باز کنید :
Start >> Prgorams >> ACCssIsoris > > NotePAD
انچه شما نیاز دارید بعد از تایپ دستورات و کدهای HTML  که در اینده ای نه چندان دور یادتون خواهم داد . ذخیره فایل شما توسط پسوندهای HTML میباشد.
صفحات اینترنتی نوشته شده  HTML  توسط دو پسوندDot HTM و DoT HTML میتوانند نوشته شوند. برای مثال Explorer.htm  یا Explorer.htm که هر کدام میتوانند حاوی یک صفحه اینترنتی باشند.
بنابراین به این نتیجه میرسیم که برای نوشتن یک صفحه وب میتوانید از برنامه نویسی HTML  استفاده نماییم.که ان هم توسط یه ویرایشگر مانند Word یا NotE pAd در ویندوز قابل نوشتن میباشد.

تگ ها - Tags = تگ ها دستوراتی هستند که در HTML بکار گرفته میشوند. و در واقع شما توسط همین برنامه ها شروع به نوشتن زبان برنامه نویسی HTML  میکنید.
برای اشنایی بیشتر یک ویرایشگر متن را باز نمایید و شروع به تایپ این دو خط نمایید .

  این یه خط توپر میباشد.  
در اینجا تگ b حرف اول Bold میباشد که جهت توپر کردن کلمات بکار میرود.
و بعد از نوشتن مثل این توضیحات من فایل رو ذخیره کنید. نتیجه بدیون صورت میباشد. *نکته تگها همیهش بین <  و  > قرار میگریند بنابراین شما هم تمامی تگهایی را که من معرفی میکنم برای اجرا شدن میبایست بین این دو <    > نوشته

 این یه خط توپر میباشد 
که در اینجا منظور تگ مورد استفاده شده توسط ما تگ میباشد.

توضیحات مروبوط به تگها :
پایان جلسه اول

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 1381583


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها